poniedziałek, 6 lutego 2012

ROK PAŃSKI 2012


Rok 2012 zapowiada się bardzo ciekawie. Mamy gotowych do druku pięć albumów (dwa tytuły to desant z roku 2011), a prace nad kolejnymi trzema są mocno zaawansowane i istnieje duże prawdopodobieństwo, że większość z nich ukażą się w tym roku. Byłby to znaczny postęp w stosunku do poprzedniego, który także do najgorszych nie należał.

Postronnemu obserwatorowi te butne zapowiedzi mogą się wydać niedorzeczne, bo tu niby taki kryzys, nawet recesja gdzie niegdzie, bo pazerność Empiku niszcząca resztki cywilizacji na Wielkiej Równinie Europejskiej, bo pięcioprocentowy Vat cośtam, cośtam, bo przepowiednie Majów, itd., itp.

Plany te są możliwe do realizacji dzięki jednemu prostemu zabiegowi, mianowicie przechodzimy na amatorstwo. Tak jak bokserzy przechodzą na zawodowstwo, tak my przechodzimy na amatorstwo. Bo każdy, nawet najmniej rozgarnięty recenzent widzi, że komiks to nie jest boks, że komiks w zasadzie jest pod każdym względem zaprzeczeniem boksu, dlatego właśnie, aby te różnicę uwypuklić, podkreślić dwoma falistymi liniami i zaakcentować, z zawodowstwa przechodzimy na amatorstwo. Właśnie tak, a nie odwrotnie.

Dlatego zaś przechodzimy na amatorstwo, że na zawodowym rynku się dusimy, że jest on zbyt ciasny dla naszych dalekosiężnych planów, że ogranicza nasze możliwości, no i dlatego wreszcie, że tego rynku praktycznie nie ma, że istnieje on tylko i wyłącznie w gorących głowach komiksiarzy, a znajduje ujście w bredzeniu o jakichś strategiach rozwoju, analizach, podsumowaniach, itd.
To wszystko bzdury.

Żadne wydawnictwo w Polsce nie dysponuje środkami pozwalającymi na zainwestowanie w polskiego twórcę, na zamówienie komiksu i zapłacenie mu przyzwoitej stawki za jego pracę (jeśli zdarzają się jakieś wyjątki, to tylko te potwierdzające regułę). Dlatego nazwiska uznanych twórców komiksowych pojawiają się coraz rzadziej na okładkach komiksów, a jeśli już, to bądź u wydawców spoza „komiksowa”, bądź na reedycjach prac powstałych przy okazji innych, wcześniejszych projektów, czy w końcu jako pozycje finansowane z państwowej kasy. No i oczywiście są jeszcze twórcy wydający komiksy własnym sumptem, bo w dobie druku cyfrowego i taniego xero nikt im łaski nie robi, i za niewielkie pieniądze mogą wydawać co chcą, kiedy chcą i jak chcą.

Z tych powodów komiksy w Polsce tworzy się z czystej miłości do komiksu, dla samej radości tworzenia, dla własnej satysfakcji. Z tych samych powodów wydają je wydawcy. Dlatego jest pewna pokoleniowa ciągłość i w miejsce twórców, którzy odchodzą, bo już się wypalili, rozczarowali, bo umarła w nich radość i potrzeba tworzenia, pojawiają się nowi, pełni zapału, nadziei i wiary, że odnowią formułę, że przekroczą granicę, że przywrócą splendor.

Jedynym prawdziwym kapitałem wydawców, są dobre stosunki z animatorami kultury komiksowej rozsianymi po redakcjach pism papierowych i internetowych, blogerów i facebookowych wymiataczy. To oni memlą aż do bólu te same memy, takie jak: „komiksowy rynek”, „komiks nie jest dla dzieci”, „komiks PRL kontra młodzi zdolni”, „komiks to sztuka przez duże „S””, „plecy konia”, itd. Oni swym wszędobylskim jazgotem, w dobrej wierze nie wątpię, wyczarowali fatamorganę polskiego rynku komiksowego. Rynku dodajmy zawodowego. W ich podsumowaniach, analizach i innych czynnościach z grubsza przypominającym procesy myślowe, „Strefa Komiksu” niemal się nie pojawia, a jeśli już, to sporadycznie, epizodycznie, wstydliwie zamieciona pod dywan, zaś wiele komiksów ze „Strefy” w ogóle nie doczekało się recenzji, a jeśli już to z opóźnieniem idącym już nawet nie w miesiące, a lata (na palcach jednej ręki można policzyć tytuły, które zrecenzowano w czasie krótszym niż trzy miesiące). Chyba nikomu nie trzeba wyjaśniać, że po takim okresie recenzje te potrzebne nam są jak umarłemu kadzidło.

Mając to wszystko na uwadze przechodzimy na amatorstwo bo tylko w nim widzimy strategię na przetrwanie.

Dalej chcemy kontynuować kilka projektów („Mrok”, „Exodus”, „Gwiezdne bezdroża”, „Przygody Miłosza”) do realizacji których zapraszam wszystkich zainteresowanych rysowników. Komiksy zostaną podzielone na epizody, więc każdy będzie mógł zrealizować tyle, na ile będzie miał ochotę w konwencji, jaka mu najbardziej odpowiada (pierwszym projektem zrealizowanym w tej technologii był „Mrok 2 – Krwawe żniwo”).


Pierwszym w tym roku albumem z naszego wydawnictwa będzie EXODUS. I to od razu dwa pierwsze albumy. Pierwotnie komiks był drukowany w „Magazynie Fantastycznym” i miał formułę serialową, kolejne epizody miały opowiadać odrębne historie, a całość spajać tylko obecność bohaterów opowieści. Komiks rysował Jacek Brodnicki, ale szybko okazało się, ze nadmiar obowiązków uniemożliwił mu rysowanie kolejnych odcinków i kontynuacja EXODUSU stanęła pod znakiem zapytania. W związku z tym nieco zmieniliśmy plany i dorysowując około 20 plansz zamknęliśmy opowieść w dwóch albumach, zostawiając sobie jednocześnie furtkę do kontynuowania opowieści. Jeśli więc zgłoszą się do mnie rysownicy zainteresowani kontynuowaniem serii, pociągniemy ją dalej. Jeśli nie, te dwa komiksy będą stanowić zamkniętą całość.

5 komentarzy:

 1. Anonimowy08:15

  Panie R.Z., a może "Strefa Komiksu" nie pojawia się w reckach i publikacjach, bo materiał tam prezentowany jest po prostu za słaby? Ja rozumiem żal twórcy/wydawcy, że dana rzecz nie znajduje uznania, ale przyczyn pierw szukałbym w se takim poziomie komiksów.
  Macias

  OdpowiedzUsuń
 2. Anonimowy09:39

  RZ ma rację. Nawet jeśli mało jest recenzji i publikacji dlatego, że poziom komiksów jest "taki se" jak uważa Macias (inna sprawa, że dla czytelników "SK" to opinia dyskusyjna); to i tak nie tłumaczy to braku aktywności recenzentów i krytyków na innych polach np. w corocznych podsumowaniach, analizach komiksowego rynku i komiksowych zjawisk. Ten brak wzmianek o "SK" w rocznych podsumowaniach jest faktem. I nie najlepiej to świadczy o wiedzy czy krytycznym wnioskowaniu o "komiksowych zjawiskach" u dokonujących podsumowania.
  SZ.

  OdpowiedzUsuń
 3. Ależ my w swej bezgranicznej skromoności już dawno zaakceptowaliśmy fakt, że tylko my w tym kraju wydajemy słabe komiksy, zaś konkurencja same arcydzieła. Przecież logicznym jest, że liczba komiksowych arcydzieł jest ograniczona i nie dla wszystkich starcza.
  Właśnie dlatego przechodzimy na amatorstwo, żeby się w tym wielkim, zawodowym świecie komiksu bez potrzeby nie szwendać.

  OdpowiedzUsuń
 4. Ekhm... ja na Kolorowe Zeszyty zapraszałem, aby Robert się wypowiedział w gronie innych wydawców. Recenzje jego komiksów u nas się pojawiają wcale nie rzadziej niż np. rzeczy z KG.

  (choć z ostatnim tekstem nieco zalegam, ale wcześniej czy później się pojawi)

  OdpowiedzUsuń
 5. Kuba, nie chciałem się wypowiadać w gronie wydawców, gdyż już wtedy przeszedłem na amatorstwo.
  Trochę spóźniłem się z wrzuceniem tego tekstu na bloga. Ot, wszystko.
  (Jak to w amatorce bywa ;)

  OdpowiedzUsuń